Helmut Zapf urodził się w 1956 roku w Rauschengesees w Turyngii. Pierwsze lekcje gry na fortepianie i organach pobierał u lokalnego pastora. Po ukończeniu szkoły podstawowej został czeladnikiem w warsztacie samochodowym. Uczył się muzyki kościelnej w Eisenach i Halle. Kompozycji nauczył się sam, uczęszczając na wakacyjne kursy muzyki współczesnej w Turyngii. W latach 1979-82 pracował jako kantor w Eisenberg.

W latach 1982-86 studiował kompozycję w klasie Georga Katzera w Academy of Arts w Berlinie. Od tego czasu mieszka w Berlinie, a pracuje w pobliskim Zepernick jako kompozytor, organista i organizator koncertów muzyki współczesnej. Założył Rand Festival (www.randspiele.de) – cykl koncertów w lokalnym kościele niedaleko Berlina. Założył również zespół Ensemble Young Music, wykonujący muzykę współczesną, a składający się ze studentów uczelni muzycznych Berlina.

Pracował w kilku studiach, m.in. Center of Computer Music of Switzerland i Heinrich Strobel Foundation of SWR we Freiburgu. Skomponował wiele utworów kameralnych, muzykę chóralną, 5 utworów orkiestrowych, 1 operę kameralną, muzykę do baletu i utwory elektroakustyczne. Był stypendystą Cité des Arts (Paryż), Schreyahn (Niedersachen), Villa Serpentara i Casa Baldi w Olevano oraz Lukas w Ahrenshoop. W latach 2009-15 był kompozytorem rezydentem Daegu International Contemporary Music Festival (Korea Południowa). W 2009 roku dał serie wykładów w Rosji, a w 2011 prowadził kursy mistrzowskie w Institute of Computer and Sound Technology w Zurychu.

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

partnerzy

Mecenasi

mecenasi   

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony