Jacek Ansgar Rabinski – kompozytor, gitarzysta, pianista, improwizator i pedagog. Urodził się 15 grudnia 1956 roku w Warszawie. W latach 1971-74 uczył się zawodu grawera w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Warszawie. Jednocześnie pobierał lekcje gry na gitarze klasycznej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina. W latach 1979-83 studiował w klasie gitary Marcina Zalewskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1983 do 1985 działał jako pedagog gitary klasycznej w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1985 zamieszkał na stałe w Niemczech. W tym samym roku podjął studia kompozytorskie w Hochschule der Künste w Berlinie Zachodnim pod kierunkiem Witolda Szalonka, które ukończył w roku 1989. W latach 1985-93 pracował jako korepetytor w szkołach baletowychJacek Ansgar Rabinski – kompozytor, gitarzysta, pianista, improwizator i pedagog. Urodził się 15 grudnia 1956 roku w Warszawie. W latach 1971-74 uczył się zawodu grawera w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Warszawie. Jednocześnie pobierał lekcje gry na gitarze klasycznej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina. W latach 1979-83 studiował w klasie gitary Marcina Zalewskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1983 do 1985 działał jako pedagog gitary klasycznej w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 1985 zamieszkał na stałe w Niemczech. W tym samym roku podjął studia kompozytorskie w Hochschule der Künste w Berlinie Zachodnim pod kierunkiem Witolda Szalonka, które ukończył w roku 1989. W latach 1985-93 pracował jako korepetytor w szkołach baletowych w Berlinie. W 1993 roku wspólnie z żoną założył wydawnictwo muzyczne HZ-Edition Musikverlag Helen Zweig.
Od 1995 do 2002 prowadził klasę fortepianu, kompozycji i teorii muzyki w berlińskiej Szkole Muzycznej im. Dmitrija Szostakowicza. W 2003 wznowił, po wieloletniej przerwie, działalność koncertową jako gitarzysta, dając recitale solowe, występując w zespołach kameralnych, a także z orkiestrą w krajach Europy Zachodniej. Od 2011 gra z flecistką Kathrin Gandera we wspólnie utworzonym duecie Duo GandeRa. Jego kompozycje wykonywane były w Polsce, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, XXIV Legnickich Dniach Muzyki Kameralnej i Organowej, III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej, III Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej, XIII Przemyskiej Jesieni Muzycznej oraz za granicą, m.in. na II Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Bratysławie, festiwalach muzycznych w RFN (m.in. Berlin, Hannover, Schweinfurt, Soltau, Rotenburg), Austrii, we Francji, Włoszech, w Danii, Finlandii, Holandii, Bułgarii, Czechach, Rosji, Korei Południowej i Kanadzie. Wykonywane są także regularnie na festiwalu „Jugend Musiziert”, który odbywa się co roku w Niemczech na poziomie regionalnym, krajowym oraz ogólnokrajowym i którego członkiem jury był wielokrotnie. Dokonał wielu nagrań muzyki improwizowanej na fortepian, syntezator i gitarę. Jacek Rabinski jest członkiem GEMA oraz Deutsche Komponisten Verband. Obecnie uczy kompozycji, teorii muzyki, gry na fortepianie oraz na gitarze. Ponadto od stycznia 2008 gra na kontrabasie w Orkiestrze Abonentów przy Deutsches Symphonieorchester w Berlinie. W twórczości Jacka Rabinskiego, obok muzyki solowej, orkiestrowej, chóralnej i scenicznej szczególne miejsce zajmuje muzyka kameralna dla zespołów w rzadko spotykanych zestawach instrumentalnych.
*
Dance of Fire na gitarę i akordeon powstał na zamówienie pana Marcina Kozioła, który wówczas grał wraz z akordeonistą Szymonem Jabłońskim w duecie 69 Duo (duet ten obecnie nie istnieje). Dokładnie 10 października 2015 roku Marcin Kozioł zwrócił się do mnie z zapytaniem, czy nie zechciałbym skomponować dla duetu utworu trwającego ok. 5 minut. Obaj muzycy chętnie grali mój pierwszy duet na gitarę i akordeon z roku 1986, Il vento sferza. Ognisty temperament tej muzyki przypadł obu muzykom do gustu, a ich sugestie i życzenia dotyczące duetu, który miałem dla nich skomponować, skłoniły mnie do stworzenia kompozycji o podobnych walorach. W odróżnieniu jednak od Il vento sferza, w którym jest wiele fragmentów atonalnych, Dance of Fire jest kompozycją czysto tonalną, opartą wyłącznie na siedmiu dźwiękach skali C-dur. Części utworu, wszystkie grane attacca, to: Allegro vivo, Con molto fuoco, Adagio, Lento, Allegro vivo. W kompozycji dominuje charakter taneczny, w części Lento nawiązujący do tanga argentyńskiego. Utwór trwa około 7 minut, data powstania: 28.10.2015, Berlin.Dance of Fire na gitarę i akordeon powstał na zamówienie pana Marcina Kozioła, który wówczas grał wraz z akordeonistą Szymonem Jabłońskim w duecie 69 Duo (duet ten obecnie nie istnieje). Dokładnie 10 października 2015 roku Marcin Kozioł zwrócił się do mnie z zapytaniem, czy nie zechciałbym skomponować dla duetu utworu trwającego ok. 5 minut. Obaj muzycy chętnie grali mój pierwszy duet na gitarę i akordeon z roku 1986, Il vento sferza. Ognisty temperament tej muzyki przypadł obu muzykom do gustu, a ich sugestie i życzenia dotyczące duetu, który miałem dla nich skomponować, skłoniły mnie do stworzenia kompozycji o podobnych walorach. W odróżnieniu jednak od Il vento sferza, w którym jest wiele fragmentów atonalnych, Dance of Fire jest kompozycją czysto tonalną, opartą wyłącznie na siedmiu dźwiękach skali C-dur. Części utworu, wszystkie grane attacca, to: Allegro vivo, Con molto fuoco, Adagio, Lento, Allegro vivo. W kompozycji dominuje charakter taneczny, w części Lento nawiązujący do tanga argentyńskiego. Utwór trwa około 7 minut, data powstania: 28.10.2015, Berlin.
Jacek Ansgar Rabinski