Jakub Polaczyk, urodzony w 1983 roku kompozytor i pianista pochodzący z Krakowa, obecnie mieszkający w Nowym Jorku. W Krakowie ukończył muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Akademii Muzycznej. Kompozycję studiował m.in. u M. Chyrzyńskiego, K. Pendereckiego i M. Chołoniewskiego, zaś muzykologię u M. Woźny-Stankiewicz. Był stypendystą Miasta Krakowa (2011), Fundacji Sapere Auso (2007 i 2009) oraz Ministra Kultury i Sztuki (2013). W 2011 roku wyjechał do USA na stypendium w Carnegie Mellon. Otrzymał tam z wyróżnieniem Artist Diploma in Composition w 2013 roku, w klasie Rezy Vali’ego.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień na całym świecie, z czego warto wymienić: zwycięstwo w konkursie Iron Composer 2013 w Cleveland, wyróżnienie w konkursie A. Schnittkego w Rosji (2018), wyróżnienia prestiżowej American Prize in Composition w USA (2018, w 2014 roku był też nominowany w kategorii studenckiej) i MACRO Composition Competition w Madison (2018), zwycięstwo w Orion Composition Competition w Londynie, a w Polsce m.in. pierwsze nagrody w konkursach Młodych Kompozytorów ZKP (2013) i PWM (2007). Jego utwory były grane na licznych festiwalach w 15 stanach w USA, w tym w także w Carnegie Hall i konsulacie RP w Nowym Jorku, jak również w Australii, Azji (Korea Południowa, Chiny) i 10 krajach w Europie.

Pisał dla takich zespołów, jak Mis-En w Nowym Jorku, Avanti!, Cleveland Blue Waters Orchestra, Lexington Chamber Orchestra w Kentucky, Carnegie Contemporary Ensemble w Pittsburghu, Cracow Duo i wielu innych. Wraz z żoną tworzy instalacje, starając się łączyć architekturę z muzyką. Od 2015 roku uczy w The New York Conservatory of Music. Od 2018 jest dyrektorem muzycznym festiwalu „Chopin and Friends” w Nowym Jorku. Jako pianista chętnie uprawia kameralistykę, m.in. ze skrzypaczką Pein Wei i śpiewaczką Nayą Rodriguez – uczennicą Pavarottiego, baletami oraz zespołami muzyki nowej w Nowym Jorku. Prowadził wykłady w Sichuan, Pittsburghu, Cleveland, Madison. Jego utwory wydane są w Babel Scores, PWM, Euterpe; zostały zarejestrowane przez Ablaze Records.

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

partnerzy

Mecenasi

mecenasi   

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony