Adam Diesner urodził się w 1991 roku w Pucku. Edukację muzyczną rozpoczął w 2004 roku pod kierunkiem gdańskiego kompozytora Zbigniewa Pniewskiego. W 2010 roku ukończył Szkołę Muzyczną I st. im. S. Moniuszki w Pucku w klasie akordeonu, następnie kontynuował naukę w Szkole Muzycznej II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni. W latach 2008 i 2010 został laureatem Ogólnopolskich Konkursów Akordeonowych w Kościerzynie. Jest absolwentem studiów I st. w specjalności kompozycja (2014-17) w klasie Andrzeja Dziadka oraz muzyka kościelna (2012-15) w gdańskiej Akademii Muzycznej. Jest członkiem zarządu Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Zdobył wyróżnienie w I Regionalnym Konkursie Kompozytorskim (Słupsk 2012), III nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie na Kaszubską Kompozycję Chóralną (Wejherowo 2015), III nagrodę w V Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego (Olsztyn 2015), I nagrodę w I Konkursie Kompozytorskim im. Henryka Hubertusa Jabłońskiego (Gdańsk 2015). W 2016 roku został finalistą 57. Konkursu Młodych Kompozytorów im Tadeusza Bairda ZKP.

W roku 2017 otrzymał III nagrodę w IV Ogólnopolskim Konkursie na Kaszubską Kompozycję Chóralną, III nagrodę w Konkursie Kompozytorskim na Intradę Akademii Muzycznej w Gdańsku, został też laureatem VIII Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego. W roku 2018 otrzymał dwa wyróżnienia w VIII Konkursie Kompozytorskim im. Feliksa Nowowiejskiego. Kompozycje Adama Diesnera wykonywano m.in. podczas 60. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, w Teatrze Polskim w Warszawie, w Studiu Koncertowym Radia Gdańsk, podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Rumi (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie pieśni w języku kaszubskim), Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej „Music Everywhere” w Gdańsku (nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu gdańskiego kompozytora), Koncertu Finałowego 57. Konkursu Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (prawykonanie utworu Egzorta przez Zespół Wokalny proMODERN z Poznania), Ogólnopolskiego Festiwalu Obojowego w Gdyni, Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Wielkopostnej w Szemudzie oraz Festiwalu Muzyki Współczesnej „Nowe Fale” w Gdańsku. Jest autorem zbioru opracowań kolęd kaszubskich nagranych przez Chór Kameralny Discantus pod dyrekcją Sławomira Bronka, wydanych na płycie CD przez Ars Sonora Studio w 2016 roku.

*

Coloriage powstało w maju 2017 roku. Prawykonanie utworu odbyło się 19 września 2017 roku podczas koncertu laureatów Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego w sali koncertowej UMFC. Koncert ten towarzyszył 60. Międzynarodowemu Festiwalowi MuzykiColoriage powstało w maju 2017 roku. Prawykonanie utworu odbyło się 19 września 2017 roku podczas koncertu laureatów Konkursu Kompozytorskiego im. Zygmunta Mycielskiego w sali koncertowej UMFC. Koncert ten towarzyszył 60. Międzynarodowemu Festiwalowi MuzykiWspółczesnej „Warszawska Jesień”. Coloriage z francuskiego znaczy „kolorowanie”. Owo kolorowanie przejawia się poprzez niejednoznaczny przebieg utworu. Przez z gruntu tajemniczą tkankę muzyczną przebijają się figlarne motywy.

Adam Diesner

Organizator

fundacja sinfonietta pomerania 220x80

Partnerzy

partnerzy

Mecenasi

mecenasi   

Patroni Medialni

patroni medialni

Początek strony